Donice
Szkliwa krystaliczne
Galeria najnowszych prac
0

O mnie

Gliniaki Macieja

Maciej Bednarczyk – rocznik 1974, absolwent Politechniki Krakowskiej, Wydziału Chemii. Niespełniony chemik, który znalazł swój cel w życiu w ceramice. Ceramik-pasjonat, perfekcjonista, wielbiciel pięknej porcelany i unikalnych prac z gliny. Zawodowo związany od kilkunastu lat z ogólnopolską firmą medyczną.​

Moja historia z ceramiką rozpoczęła się w 2013 r. przypadkową wizytą w jednej z krakowskich pracowni artystycznych, gdzie glina i ja spotkaliśmy się po raz pierwszy. Pasja rozkwitła w tym samym momencie a chęć tworzenia pięknych i trwałych rzeczy zakiełkowała w moim wnętrzu.

Postawiłem na samodzielny rozwój i kształcenie się w temacie ceramiki, bo na studia uniwersyteckie brak było już szans. Poznałem wszystko, co teraz potrafię, od podstaw korzystając z literatury i nagrań wideo, stworzonych przez ludzi, którzy wiedzą o czym piszą i mówią. Nie obyło się bez wielu porażek, ale z każdej z nich wyniosłem naukę na przyszłość. Niektóre wcześniejsze błędy okazywały się w przyszłości sukcesami tylko w innych sytuacjach i okolicznościach.

Moja krakowska pracownia ceramiczna jest niewielka, usytuowana jest w moim mieszkaniu, ale dzięki temu mogę pracować o każdej porze dnia i nocy, jeśli zajdzie potrzeba lub przyjdzie mi na to ochota.

Najchętniej pracuję z glinami kamionkowymi na kole garncarskim, czasami wykonuję swoje prace technikami manualnymi lub odlewam je z mas lejnych w formach gipsowych. Fascynuje mnie mieszanie różnych szkliw z sobą i otrzymywanie czasami nieoczekiwanych efektów ale także samodzielne przygotowywanie szkliw z podstawowych surowców. W końcu mogę być chemikiem…